STUDIO PROTÉGÉ Estetické služby

EUC Klinika Praha, Kartouzská 204/6 Praha 5, Nový Smíchov, budova E, tel.: 732 682 762

OŠETŘENÍ PLEŤI SE SKLONEM K ROZŠÍŘENÝM CÉVKÁM - KUPERÓZA


Co je kuperóza?

Rosacea je chronické, epizodické zánětlivé onemocnění, které postihuje až 10 % dospělé populace. Patří do skupiny hypersenzitivní pleti, a proto postižení popisují nepříjemné pocity, jako je štípání a pálení, tedy subjektivní pocity, které jsou spojeny s hypersenzitivitou. Kuperóza je jedním z prvních příznaků chronického kožního zánětlivého onemocnění ACNE ROSACEA lidově růžovka.

Jak kuperozu poznáte?

V počátcích kuperózy nebývají přítomny samostatné rozšířené cévky, spíše se na tvářích objevuje začervenání, které bývá časté, např. přechod ze zimy do tepla. „červené tváře“ nemusí být známkou kuperózy, nemizí-li však nebo se ztrácí po neobvyklé dlouhé době (hodiny až dny), může se jednat o kuperózu jako např. znak rosacei.


PŘÍČINY:


Z klinického hlediska se jedná o poruchu proudění krve v drobných cévkách které ztrácejí svou pružnost, praskají a tvoří se drobné kožní výrony nebo v nich krev zůstává bez možnosti odtoku. Roli pravděpodobně hraje vrozený sklon k určité křehkosti cévek a snížená kapacita cév odvádět rychle z dané oblasti krev a nastává určité městnání. Stav opakovaného překrvení kůže na obličeji s neschopností rychle krev odvést vede později k trvalému poškození mikrocirkulace s poruchou řady funkcí kůže. Ta se stává méně odolná vůči některým nežádoucím mikroorganizmům s následnými projevy zánětu.


TYPICKÉ PROJEVY:


Onemocnění prochází několika stádii. Rosacea se projevuje zpočátku při náhlé změně teploty prchavé začervenání tváří nebo i nosu, které rychle mizí. Postupně se zarudnutí stává trvalejší a přidává se viditelná kresba drobných kožních cévek – kuperóza. Následně se objevují zánětlivé změny – pupínky (papuly) a zkalené puchýřky (pustuly, které mohou imitovat ložiska akné (odtud akne rosacea). Při delším trvání dochází ke zbytnění mazových žláz a vaziva. Kůže získává hrubý vzhled s roztaženými póry. Díky podobnosti se strukturou slupky citrusových plodů se tato nemoc nazývá i orange skin (pomerančová kůže) nebo lemon skin (citronová kůže). Při dalším rozvoji tohoto onemocnění se objevuje rinofym – jakoby oteklý, tmavě červený až fialový nos s výrazně rozšířenými póry - rhinophyma. Někdy rosacea postihuje i oční oblast, což může vést k tvorbě ječných zrn a zánětu spojivek. V nejzávažnějších případech rosacey se může pleť zesilovat a vytvářet nadbytečnou tkáň.


TYPICKÝ VĚK:


Vyskytuje se mezi 30-50 rokem na obličeji.


RIZIKOVÉ FAKTORY:


Vrozená dispozice "křehkosti" cév, poruchy srážlivosti krve, zaměstnání s výraznými změnami teploty (řezníci, kuchařky, zemědělství), nadměrné pití alkoholu, kávy a kofeinových nápojů, ostrá jídla. Rosacea se výrazně zhoršuje po oslunění. Důsledná fotoprotekce je součástí léčby i preventivní kosmetické péče.


NAŠE DERMOKOSMETICKÁ LÉČBA:


Nejúčinnější pro odstranění kuperózy je její včasné rozpoznání a prevence.  Studio Protégé Estetické služby ošetřuje 1. stádium přechodné Erytémy, Teleagiektazie. Pokud zjistíme, že máte II. stádium papuly, papulopustuly, pustuly, těžká forma: rosacea fulminans a 3. stádium uzly a plaky, rhinophyma  kožního onemocnění budete objednáni do Dermatologické ordinace (kožní ordinace) v naší klinice, kde lékařka doporučí léčbu.

Aby se cévky dále nerozšiřovaly a nesílily, je třeba začít chodit k nám na pravidelné dermokosmetické ošetření kuperózy, které pomáhá předcházet dalšímu rozvoji choroby. Projevy rosacei jsou kosmeticky dobře zvládnutelné do úrovně rozšířených cévek (kuperózy). Lze zklidnit hypersenzitivitu pleti a zlepšit kožní bariéru díky speciální a aktivní kosmetické péči.

Naše ošetření se soustřeďuje na stažení rozšířených cévek, zabránění jejich dalšímu praskání a tím na zmírnění úrovně začervenání. Úspěch je závislý na dodržování našeho doporučení včetně letáčku čeho se máte vyvarovat a na dodržování pravidelné péče.

Objednejte se prosím na Dermokosmetické ošetření anti-kuperóza na tel.: 732 682 762.